Translate

31 Mart 2013 Pazar

CANAYDIN'IN TEKSTİL FİRMASINA KAYYUM ATAMASI YAPILDI


Canaydın İyi ki Bu Günleri Görmedi

Haber: Canaydın İyi ki Bu Günleri Görmedi

Galatasaray'ın efsane başkanı Özhan Canaydın'ın ölüm yıldönümünde, 5 fabrikası iflas bayrağını çekti.

Galatasaray Spor Kulübü'nde 3 dönem başkanlık yapan ve yarın 3'üncü ölüm yıldönümünde mezarı başına anma töreni düzenlenecek Özhan Canaydın'ın fabrikalarına kayyum atandı. İflas erteleme talebini değerlendiren Bursa 2'nci Ticaret Mahkemesi, Canaydın'ın kurduğu Türkiye'nin yabancı ortaklı ilk konfeksiyon şirketi olan Biesseci Bursa Tekstil Sanayi Ticaret A.Ş. ile birlikte dört ayrı şirketi için kayyum atanmasına karar verdi.
28'İNCİ YILINDA İFLASIN EŞİĞİ
Galatasaray'ın 33'üncü dönem başkanı olan Özhan Canaydın tarafındanBursa'da 1985 yılında kurulan ve Türkiye'nin yabancı ortaklı ilk konfeksiyon şirketi olan Biesseci Bursa Tekstil Sanayi Ticaret A.Ş. ile birlikte dört şirket içinBursa 2'nci Ticaret Mahkemesi'ne İstanbul Barosu avukatlarından Necdet Budaktarafından yapılan iflasın erteleme kararı değerlendirildi.
ERTELEME KARARI ÇIKTI
Mahkeme, 26 Şubat 2013 günü iflas erteleme kararı verdi. Yeminli Mali Müşavir Zeki Tekar, Serbest Mali Müşavir Ali Kahve ve Tekstil Mühendisi Aysel Korkmaz kayyum olarak atandı. Şirketin Mali tablosundaki bozulma nedeniyle verilen iflas erteleme kararı ile üretimine devam eden şirketlerin aleyhine yapılmış ve yapılacak her türlü takipteki muhafaza, teslim, tahliye ve icra işlemleri durdurulmuş oldu.
1300 KİŞİDEN 900'E DÜŞTÜ
Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde 27 bin metrekaresi konfeksiyon, 15 bin metrekaresi boyahane, 4 bin metrekaresi örme tesisi olmak üzere toplam 47 bin 500 metrekare kapalı alanda faaliyet gösteren firma GAP, QuiksilverCalvin Klein, Timberland, Dolce&Gabbana gibi birçok markaya da fason üretim yapıyordu. Yaklaşık bin 300 kişiye istihdam sağlayan fabrikalar, son dönemdeki ekonomik zorluklar nedeniyle çalışanların sayısını 900 kişiye kadar düşürdü. Hisselerin çoğunluğu Canaydın ailesinde olan şirketler, 2011 yılında toplam ihracatının yüzde 37'sini Almanya'ya, yüzde 30'unu Fransa'ya kalan bölümü iseİngiltereİtalyaBelçikaHollanda, ABD, Polonya'ya yapıyor.
Bursa 2'nci Ticaret Mahkemesi tarafından verilen iflas erteleme kararı, BiesseciBursa Tekstil Sanayi Ticaret A.Ş.'nin yanı sıra, Bie Bursa İpek Emprime Tekstil Makine Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Barka Tekstil Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Liberteks Tekstil Konfeksiyon Gıda İnşaat Otomotiv Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve BM Ütücülük Tekstil Sanayi Ticaret Limited Şirketi'ni de kapsıyor.
GALATARASAY'IN EFSANE BAŞKANIYDI
Galatasaray Kulübü'nün efsane başkanlarından biri olan Özhan Canaydın, uzun yıllar Galatasaray Basketbol Takımı'nda oynadı. 2002 yılı Mart ayında girdiğiseçimlerde Galatasaray Spor Kulübü'nde başkan olan Özhan Canaydın, 3 dönem üst üste bu görevi sürdürdü.
Türkiye Kulüpler Birliği Başkanlığı da yapan Özhan Canaydın, Türk spor tarihinde fair play anlayışının önemli temsilcilerinden biri olarak tanınıyor. 23 Ocak 1943 yılında Bursa'da doğan evli ve 2 çocuk 4 torun sahibi olan Özhan Canaydın, pankreas kanseri nedeniyle 22 Mart 2010 günü tedavi gördüğüBursa'da yaşamını yitirmişti. Hamitler Mezarlığı'nda toprağa verilen Canaydın'ın kabrine sarı-kırmızı çiçekler dikilmişti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder